The combustion of 20 g of a fuel in a calorimeter increases the temperature of 200 g of water by 5 °C. What is the enthalpy of combustion per gram of fuel?

The specific heat capacity of water is "4.184 J·°C"^"-1""g"^"-1".

1 Answer
Dec 17, 2017

The enthalpy of combustion of the fuel is -0.84 kJ/g.

Explanation:

There are two heat transfers involved.

"heat of combustion of fuel + heat gained by water = 0"

color(white)(mmmmmm)q_1 color(white)(mmmmmmll)+color(white)(mmmmm) q_2 color(white)(mmmm)= 0

color(white)(mmmmm)m_1Δ_ cHcolor(white)(mmmmm) + color(white)(mmmll)m_2CΔTcolor(white)(mm) = 0

In this problem,

m_1 = "20 g"

m_2 = "200 g"

C color(white)(ll)= "4.184 J·""°C"^"-1""g"^"-1"

ΔT = "5.0 °C"

q_1 = mΔ_cH = 5 Δ_cHcolor(white)(l) "g"

q_2 = m_2CΔT = 200 color(red)(cancel(color(black)("g"))) × "4.184 J"·color(red)(cancel(color(black)("g"^"-1""°C"^"-1"))) × 5.0 color(red)(cancel(color(black)("°C"))) = "4180 J" = "4.18 kJ"

q_1 + q_2 =5 Δ_cHcolor(white)(l) "g" + "4..18 kJ" = 0

Δ_cH = ("-4.18 kJ")/("5.0 g") = "-0.84 kJ/g"