Question #d7703

1 Answer
Jan 7, 2018

$64

Explanation:

Since the average of the first four items were $40, the total cost of the first four items was 4*$40=$160

Similarly, the average of the next six items were $80, so the total cost of the next six items was 6*$80=$480

The total cost of all 10 items was $480+$160=$640

The average is calculated by dividing the total cost by the total number of items:

total cost = $640
total number = 10

($640)/10=$64