Question #250d4

1 Answer
Jan 19, 2018

18 roses would cost $37.50.

Explanation:

If we know 12 roses costs $25, and the cost is proportional to the number of roses, we can use the following equation to find the cost of 18 flowers.

x/(18" roses") = ($25)/(12" roses")

To isolate x, we can multiply both sides by 18, then solve for x.

x = 18(25/12)

x = ((25 \times 18)/12)

x = 450/12 or x = $37.50

18 roses will cost $37.50.

Another way of doing this would be to equate how many times larger 18 is than 12.

(18/12 = 1.5) => 18 is 1.5 times larger than 12.

If the number of roses is proportional to the cost, then the cost will be 1.5 times larger as well.

$25 \times 1.5 = $37.50