A 5-kilogram bag of onions costs $9.05. What is the unit price?

1 Answer
Apr 26, 2018

Answer:

The unit price is $1.81.

Explanation:

Let's make this into a fraction in order to find the unit price, which is in the form of $ / kg.

#(9.05/5)#, where 9.05 represents the price of the 5kg bag ($9.05), and 5 represents the number of kilograms,

Now, divide:

#(9.05/5)# = 1.81

Therefore, the unit price is 1.81.

Thanks to @Parzival S for checking and correcting this answer.