A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15 kg and the second with mass 27 kg. If the first weight is 8 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 15, 2016

x=40/9 m

Explanation:

"(the first mass) X (distance from fulcrum)=(the second mass) X (distance from fulcrum)"
15*8=27*x
x=120/27
x=40/9 m