A balanced lever has two weights on it, the first with mass 3 kg 3kg and the second with mass 4 kg4kg. If the first weight is 25 m25m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Aug 13, 2016

l_2=18.75 " m"l2=18.75 m

Explanation:

"Torque for the first weight:"Torque for the first weight:

L_1=m*g*l_1L1=mgl1

m_1=3" kg";g=9.81 N/(kg);l_1=25 "m"m1=3 kg;g=9.81Nkg;l1=25m

L_1=3*g*25=75*g" " N*mL1=3g25=75g Nm

"Torque for the second weight:"Torque for the second weight:

L_2=m_2*g*l_2L2=m2gl2

m_2=4" kg" " ; "l_2=?m2=4 kg ; l2=?

L_2=4*g*l_2L2=4gl2

L_1=L_2 " so the system is balanced"L1=L2 so the system is balanced

75*cancel(g)=4*cancel(g)*l_2

l_2=75/4

l_2=18.75 " m"