A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg and the second with mass 60 kg. If the first weight is 6 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 12, 2016

b=1/2=0,5 m

Explanation:

F_1:" First weight"
F_2:" Second weight"
a:" distance between F_1 and fulcrum"
b:" distance between F_2 and fulcrum"
"you can write balance equation by:"
F_1*a=F_2*b
5*6=60*b
cancel(30)=cancel(60)*b
b=1/2=0,5 m