A ball with a mass of 13kg moving at 7ms hits a still ball with a mass of 15kg. If the first ball stops moving, how fast is the second ball moving?

1 Answer
Mar 16, 2018

The velocity of the second ball is =6.07ms1

Explanation:

We have conservation of momentum

m1u1+m2u2=m1v1+m2v2

The mass the first ball is m1=13kg

The velocity of the first ball before the collision is u1=7ms1

The mass of the second ball is m2=15kg

The velocity of the second ball before the collision is u2=0ms1

The velocity of the first ball after the collision is v1=0ms1

Therefore,

137+150=130+15v2

15v2=91

v2=9115=6.07ms1

The velocity of the second ball after the collision is v2=6.07ms1