A boat moves 15.6 km across a lake in 30.0 min. What was the average speed of the boat in kilometers per hour?

1 Answer
Apr 15, 2017

The average speed of the boat was 31.2(km)/h31.2kmh

Explanation:

Speed of the boat is determined using the formula d=rtd=rt
which equates the distance traveled to the rate (speed) multiplied by the time.

d=15.6kmd=15.6km
t=30.0m=0.5ht=30.0m=0.5h

d=rtd=rt
(15.6) = r(0.5)(15.6)=r(0.5)

(15.6)/(0.5)=r15.60.5=r

r= 31.2=31.2(km)/hr=31.2=31.2kmh