A carbon compound contains 12.8% of carbon, 2.1% of hydrogen and 85.1% of bromine. The molecular weight of the compound is 187.9. What is the molecular formula of the compound? (Atomic weight: H = 1.008, C = 12.0, Br = 79.9)

1 Answer
Sep 11, 2017

Molecular formula C2H4Br2

Explanation:

As always with these problems, it is useful to assume 100g of unknown compound....and thus find an empirical formula...

Moles of carbon=12.8g12.011gmol1=1.066mol.

Moles of hydrogen=2.1g1.00794gmol1=2.084mol.

Moles of bromine=85.1g79.90gmol1=1.066mol.

And we divide thru by the LOWEST molar quantity to give an empirical formula of.....

CH2Br

But we gots a molecular mass, and we know that the molecular formula is a whole number multiple of the empirical formula.

And so 187.9gmol1=n×(12.011+2×1.00794+79.9)gmol1

And thus n=2, and the molecular formula is C2H4Br2...

I prefer questions that quote actual microanalytical data. C2H4Br2 is a liquid, and you would rarely be able to get combustion data on a liquid (the analyst would probably laugh at you!).