A concave mirror produces an image on a wall that is 30.0 cm high from an object that is 6.5 cm high. What is the magnification of the mirror?

1 Answer

Magnification = 4.6

Explanation:

magnification=
Image height// 0bject height
Image height = 30cm
Object height = 6.5cm
Magnification = (30cancelcm)/6.5cancelcm
Magnification= 4.6