A cone has a height of 6 cm and its base has a radius of 4 cm. If the cone is horizontally cut into two segments 5 cm from the base, what would the surface area of the bottom segment be?

1 Answer
Feb 23, 2017

Surface area of bottom segment=137cm^2

Explanation:

In triangle ABG: (AG)/(BG)=t/a=tan angle BrArr6/4=tan angleB=1.5

angleB=56°18’36’’

In triangle ADF:(AF)/(DF)=t/a=tan angle D----DE parallel to BC

angleD=56°18’36’’

:.a/t=cot56°18’36’’ xx 1

multiply both sides byt/1

a=0.666664964cmrArr radius top cone

Surface area of a cone=pirl

Area of circle=pir^2

Side of cone=l :.s/t=cosec56°18’36’’

multiply both sides byt/1

s=6 xx cosec56°18’36’’

s=7.211=l side of cone

Side of top cone=s/t=cosec56°18’36’’

multiply both sides byt/1

s=1 xx cosec56°18’36’’

s=1.201850646cm=l slope side of top cone

Total SA=pir^2+pirl

SA=pi xx 4^2+pi xx 4 xx 7.211

Total SA=140.882cm^2

enter image source here
SA ot top cone: =pir^2+pirl

=pi xx .666664964^2+pi xx 0.666664964 xx 1.202

Top SA=3.913cm^2

SA of bottom part=140.882-3.913=136.968=137cm^2