A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?

2 Answers
Jun 11, 2018

Answer:

#8# number of cakes were sold.

Explanation:

Out of #12# baked goods sold , let the number of cakes sold

be #x# in number and pies sold were #12-x# in number.

Total sell was #$144# , #1# cake costs #$14# and #1# pie costs

#$8 :. 14*x + (12-x)*8=144 or 14 x -8 x =144-96# or

#6 x= 48 :. x = 8 #

Therefore, #8# cakes were sold [Ans]

Jun 11, 2018

Answer:

#8# cakes were sold

Explanation:

You can use two variables.

Let the number of cakes be #x# and the number of pies be #y#

If #12# baked goods were sold:

#x+y= 12" "rarr color(blue)(x = (12-y))#

Using the price of each we can write the equation:

#14color(blue)(x)+8y= 144#

#14(color(blue)(12-y)) +8y= 144#

#168 -14y +8y=144#

#168-144 = 6y#

#24 =6y#

#4=y#

#4# pies were sold and #8# cakes were sold.

Check: #8xx14 +4xx8 = 112+32=144#