A projectile is shot at an angle of pi/4 and a velocity of 12 m/s. How far away will the projectile land?

1 Answer
Jul 13, 2016

x_m=14.68" "m

Explanation:

v_i=12 " "m/s" initial velocity of object"
alpha=pi/4

x_m:"the horizontal distance"

g=9.81" "m/s^2

x_m=(v_i^2*sin 2 alpha)/g

2 alpha=2*pi/4=pi/2" ; "sin (pi/2)=1

x_m=(12^2*1)/(9,81)

x_m=144/(9.81)

x_m=14.68" "m