A projectile is shot from the ground at an angle of 5π12 and a speed of 5ms. Factoring in both horizontal and vertical movement, what will the projectile's distance from the starting point be when it reaches its maximum height?

1 Answer
Dec 19, 2017

The distance is =2.24m

Explanation:

Resolving in the vertical direction +

The initial velocity is u0=5sin(512π)ms1

Applying the equation of motion

v2=u2+2as

At the greatest height, v=0ms1

The acceleration due to gravity is a=g=9.8ms2

Therefore,

The greatest height is hy=s=0(5sin(512π))22g

hy=(5sin(512π))22g=1.19m

The time to reach the greatest height is =ts

Applying the equation of motion

v=u+at=ugt

The time is t=vug=05sin(512π)9.8=1.47s

Resolving in the horizontal direction +

The velocity is constant and ux=5cos(512π)

The distance travelled in the horizontal direction is

sx=uxt=5cos(512π)1.47=1.90m

The distance from the starting point is

d=h2y+s2x=1.192+1.902=2.24m