A spring with a constant of 6 (kg)/s^2 is lying on the ground with one end attached to a wall. An object with a mass of 3 kg and speed of 2 m/s collides with and compresses the spring until it stops moving. How much will the spring compress?

1 Answer
Feb 4, 2016

Delta x=sqrt2 m

Explanation:

"Kinetics Energy of the object is:"
E_k=1/2*m*v^2
E_k=1/2*3*2^2
E_k=6J
E_k " transfers to the spring"
E_p=1/2*6*Delta x^2
cancel(6)=1/2*cancel(6)* Delta x^2
2=Delta x^2
Delta x=sqrt2 m