A spring with a constant of 6 (kg)/s^2 is lying on the ground with one end attached to a wall. An object with a mass of 8 kg and speed of 1 m/s collides with and compresses the spring until it stops moving. How much will the spring compress?

1 Answer
Mar 15, 2016

Compression of the spring =0.82m rounded to second place of decimal.

Explanation:

Suppose the spring be compressed by X meter.

Force which compressed the string is the force applied by the moving body which came to rest after acting on the spring.
The speed of the object changed from 1ms^-1 to zero.
Using the expression from linear motion
v^2-u^2=2as,
where v is final velocity, u initial velocity, a acceleration and s distance moved.
Inserting the given values we obtain

0^2-1^2=2aX,

recall that the compressing objects moves distance X before it came to stop. This is the amount of compression of the spring produced by it. Solving for acceleration we obtain
a=-1/(2X), -ve sign indicates that the acceleration is in a direction opposite to direction of movement of object or it is retardation.

We know that Force F=ma
:. F=8xx(-1/(2X))=-4/X

From Hooke's law for springs we know that
Reaction Force F=-kX, where k is the spring constant.
Now inserting the various values in the equation we obtain
-4/X=-6X, solving for X
X^2=4/6
or X=sqrt(4/6)=0.82m rounded to second place of decimal.