A spring with a constant of 6 (kg)/s^2 is lying on the ground with one end attached to a wall. An object with a mass of 1 kg and speed of 4 m/s collides with and compresses the spring until it stops moving. How much will the spring compress?

1 Answer
Feb 17, 2016

x=sqrt 6/3 m

Explanation:

"The Kinetic Energy of Object is :"E_k=1/2*m*v^2
E_k=1/2*1*4^2=1/2*16J
"The kinetic energy of object turns a potential energy on spring , if spring compresses"
E_p=1/2*k*Delta x^2
E_k=E_p
cancel(1/2)*16=cancel(1/2)*6*Delta x^2
Delta x^2=16/6
x=sqrt(16/6)
x=4*1/sqrt 6
x=4*sqrt 6/6
x=(2*sqrt 6)/3 m