A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.95m/s^2 for 18.4 s. It runs at a constant speed for 68.2 s, and slows down at a rate of -3.539m/s^2 until it stops at the next station. What is the total distance covered?

1 Answer
Jun 11, 2018

Please see the explanation below

Explanation:

You have already asked this question.

The total distance covered is the area under the v=f(t) curve

v_1=at=1.95*18.4=35.88ms^-1

t_3=(v-u)/a=(0-35.88)/(-3.539)=10.14s

Total distance (area of 2 triangles and 1 rectangle) is

d=(1/2*35.88*18.4)+(35.88*68.2)+(1/2*35.88*10.14)

=330.1+2447+181.9

=2959m

It is the same answer.