A vendor sells hot dogs, chips, and drinks. a customer buys 2 hot dogs, 5 chips, and 2 drinks for 10.50. the price of 1 hot dog is $0.50 more than price of 1 chips. 1 drink is $1.75 less than the price of 2 hot dogs. How do you find the cost of each item?

1 Answer
Sep 28, 2015

I found:
hot dogs: 1.51.5
chips: $1$1
drinks: $1.25$1.25

Explanation:

Call the prices of hot dogs hh. chips cc and drinks dd; so:
{(2h+5c+2d=10.50),(h=c+0.5),(d=2h-1.75):}

use the last two into the first:

2(c+0.5)+5c+2[2(c+0.5)-1.75]=10.5
2c+1+5c+2[2c+1-1.75]=10.5
7c+1+4c-1.5=10.5
11c=11
c=11/11=$1

into the second equation:
h=1+0.5=$1.5

and into the third:
d=2*1.5-1.75=$1.25