Aki bought 3 3/4 pounds of spinach for $6.88. Using the unit rate, how much would 1 1/2 pounds of spinach cost? Prealgebra Ratios, Proportions, Units and Rates Rates 1 Answer Ruby E. ยท MathFact-orials.blogspot.com Mar 14, 2018 = $2.75 for 1 1/2 pounds of spinach Explanation: ($6.88) / 3.75 = 1.8346667 (unit rate for spinach) 1.5 * 1.8346667 = 2.752 = $2.75 for 1 1/2 pounds of spinach Answer link Related questions Fred worked these hours during the week: 8, 4 1/2, 3 3/4, 7 1/2, 4 3/4. If he is paid $5.15... Water is flowing out of an artesian spring at a rate of 8 cubic feet per minute. There are 7.5... How many minutes will to drive to Los Angeles from San Francisco if an average speed of 72 mi/hr... Harold bought 5 apples for $1.30. What is the unit price? If Brendan drove 4 miles in 8 hours, how many miles did he drive in 3 hours? A bag of potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces cost $2.07. What is the cost of 1 pound of potatoes? What is a rate? What is a ratio? How are rates calculated? How does rate change? See all questions in Rates Impact of this question 3087 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License