An astronaut with a mass of 75 kg is floating in space. If the astronaut throws an object with a mass of 2 kg at a speed of 5/4 m/s, how much will his speed change by?

1 Answer
Mar 4, 2018

The speed of the astronaut will change by =1/30ms^-1

Explanation:

We have conservation of momentum

m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2

The mass of the astronaut is m_1=75kg

The mass of the object is m_2=2kg

As the astronaut is floating in space initially,

u_1=u_2=0ms^-1

The speed of the object is v_2=5/4ms^-1

Therefore,

75v_1+5/4*2=0

The speed of the astronaut is v_1=-5/4*1/75*2=-1/30ms^-1