An astronaut with a mass of 80 kg is floating in space. If the astronaut throws an object with a mass of 16 kg at a speed of 3/8 m/s, how much will his speed change by?

1 Answer
Dec 27, 2016

The speed of the astronaut changes by 0.075m/s in the opposite direction of the rock.

Explanation:

This is a problem of momentum conservation, specifically an explosion. In an explosion, an internal impulse acts in order to propel the parts of a system into a variety of directions. This is often a single object, but can be, such as in this case, multiple objects which were initially at rest together. For collisions/explosions occurring in an isolated system, momentum is always conserved-no exceptions.

The Law of Conservation of Momentum:

vecP_f=vecP_i

For multiple objects,

vecP=vecp_(t ot)=sumvecp=vecp_1+vecp_2+...vecp_n

In our case, we have the momentum of the thrown object and the astronaut. We'll call the mass of astronaut m_1 and the mass of the object m_2. So, we're given that m_1=80kg, v_(1i)=0, m_2=16kg, v_(2i)=0m/s, and v_(2f)=3/8m/s. We want to find v_(1f), the final velocity of the astronaut, and compare this to his original value. We can set up an equation for momentum conservation:

m_1v_(1i)+m_2v_(2i)=m_1v_(1f)+m_2v_(2f)

However, both the thrown object and the astronaut are initially at rest, so the total momentum before the "explosion" is 0.

0=m_1v_(1f)+m_2v_(2f)

We can manipulate the equation to solve for v_(1f)

v_(f1)=-(m_2v_(f2))/m_1

Using our known values:

v_(f1)=-((16kg)(3/8m/s))/(80kg)

=>v_(f1)=-3/40m/s=-0.075m/s

In the above equations we've defined the direction that the object is thrown in as positive, so a negative answer tells us that astronaut moves in the opposite direction of the object. Because his initial velocity was 0, this is also how much his velocity changes by: -0.075m/s or 0.075m/s in the opposite direction of the rock.

Hope this helps!