An astronaut with a mass of 80 kg is floating in space. If the astronaut throws an object with a mass of 15 kg at a speed of 2/5 m/s, how much will his speed change by?

1 Answer
May 20, 2016

v_a^'=-0.93" " m/s

Explanation:

m_a:"mass of astronaut"
v_a:"velocity of astronaut"
m_o:"mass of object"
v_o=:velocity of object"

Sigma P_b:"total momentum before event"

Sigma P_b=m_a*v_a+m_o*v_o
Sigma P_b=80*0+15*0=0

"Total momentum after event "

Sigma P_a=m_a*v_a^'+m_o*v_o^'
Sigma P_a=80*v_a^'+cancel(15)*2/cancel(5)
Sigma P_a^'=80*v_a+6

"Sigma P_b=Sigma P_a
0=80*v_a^'+6

80*v_a^'=-86

v_a^'=-80/86

v_a^'=-0.93" " m/s