An electric toy car with a mass of 2 kg2kg is powered by a motor with a voltage of 5 V5V and a current supply of 3 A3A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 8/3 m/s83ms?

1 Answer
Mar 20, 2016

0.474 "s"0.474s

Explanation:

The power input is the product of the voltage and the current.

P = IVP=IV

= (5 "V") * (3 "A")=(5V)(3A)

= 15 "W"=15W

The change in kinetic energy for the car is

Delta "KE" = 1/2 m (v^2 - v_0^2)

= 1/2 (2 "kg") ((8/3 "m/s")^2 - (0 "m/s")^2)

= 7.11 "J"

Thus, the time needed is the energy divided by the power.

t = frac{Delta "KE"}{P}

= frac{7.11 "J"}{15 "W"}

= 0.474 "s"