An electric toy car with a mass of 3 kg3kg is powered by a motor with a voltage of 7 V7V and a current supply of 8 A8A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 5/3 m/s53ms?

1 Answer
Mar 20, 2016

0.0744 "s"0.0744s

Explanation:

The power input is the product of the voltage and the current.

P = IVP=IV

= (7 "V") * (8 "A")=(7V)(8A)

= 56 "W"=56W

The change in kinetic energy for the car is

Delta "KE" = 1/2 m (v^2 - v_0^2)

= 1/2 (3 "kg") ((5/3 "m/s")^2 - (0 "m/s")^2)

= 4.17 "J"

Thus, the time needed is the energy divided by the power.

t = frac{Delta "KE"}{P}

= frac{4.17 "J"}{56 "W"}

= 0.0744 "s"