An electric toy car with a mass of 4 kg is powered by a motor with a voltage of 6 V and a current supply of 7 A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 8 m/s?

1 Answer
Mar 20, 2016

3.05 "s"

Explanation:

The power input is the product of the voltage and the current.

P = IV

= (6 "V") * (7 "A")

= 42 "W"

The change in kinetic energy for the car is

Delta "KE" = 1/2 m (v^2 - v_0^2)

= 1/2 (4 "kg") ((8 "m/s")^2 - (0 "m/s")^2)

= 128 "J"

Thus, the time needed is the energy divided by the power.

t = frac{Delta "KE"}{P}

= frac{128 "J"}{42 "W"}

= 3.05 "s"