An electric toy car with a mass of 4 kg4kg is powered by a motor with a voltage of 8 V8V and a current supply of 15 A15A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 7 m/s7ms?

1 Answer
Mar 19, 2016

0.817 "s"0.817s

Explanation:

The power input is the product of the voltage and the current.

P = IVP=IV

= (8 "V") * (15 "A")=(8V)(15A)

= 120 "W"=120W

The change in kinetic energy for the car is

Delta "KE" = 1/2 m (v^2 - v_0^2)

= 1/2 (4 "kg") ((7 "m/s")^2 - (0 "m/s")^2)

= 98 "J"

Thus, the time needed is the energy divided by the power.

t = frac{Delta "KE"}{P}

= frac{98 "J"}{120 "W"}

= 0.817 "s"