An electric toy car with a mass of 7 kg7kg is powered by a motor with a voltage of 2 V2V and a current supply of 5 A5A. How long will it take for the toy car to accelerate from rest to 1 m/s1ms?
1 Answer
Mar 19, 2016
Explanation:
The power input is the product of the voltage and the current.
P = IVP=IV
= (2 "V") * (5 "A")=(2V)⋅(5A)
= 10 "W"=10W
The change in kinetic energy for the car is
Delta "KE" = 1/2 m (v^2 - v_0^2)
= 1/2 (7 "kg") ((1 "m/s")^2 - (0 "m/s")^2)
= 3.5 "J"
Thus, the time needed is the energy divided by the power.
t = frac{Delta "KE"}{P}
= frac{3.5 "J"}{10 "W"}
= 0.35 "s"