An object travels North at 3 m/s3ms for 9 s9s and then travels South at 7 m/s7ms for 4 s4s. What are the object's average speed and velocity?

1 Answer
Mar 13, 2018

Average speed "= 4.23 m/s"= 4.23 m/s

Average velocity "= 0.077 m/s along South"= 0.077 m/s along South

Explanation:

"Average speed" = "Total distance"/"Total time"Average speed=Total distanceTotal time

<< V >> = (v_1t_1 + v_2t_2)/(t_1 + t_2)V=v1t1+v2t2t1+t2

<< V >> = (("3 m/s × 9 s") + ("7 m/s × 4 s"))/("9 s + 4 s") = color(blue)"4.23 m/s"V=(3 m/s × 9 s)+(7 m/s × 4 s)9 s + 4 s=4.23 m/s


"Average velocity" = "Total displacement"/"Total time"Average velocity=Total displacementTotal time

<< vecV >> = (vec(v_1)t_1 + vec(v_2)t_2)/(t_1 + t_2)V=v1t1+v2t2t1+t2

<< vecV >> = (("3 m/s" (hatj) × "9 s") + ("7 m/s" (-hatj) × "4 s"))/("9 s + 4 s")V=(3 m/s(ˆj)×9 s)+(7 m/s(ˆj)×4 s)9 s + 4 s

<< vecV >> = (27hatj - 28hatj)/13\ "m/s"

<< vecV >> = (-1 hatj)/13\ "m/s" = -0.077hatj\ "m/s" = color(blue)"0.077 m/s along South"