An object travels North at 8 m/s for 7 s and then travels South at 4 m/s for 3 s. What are the object's average speed and velocity?

1 Answer
Jun 28, 2017

The average speed is =6.8ms^-1
The average velocity is =4.4ms^-1

Explanation:

The total distance travelled is d=8*7+4*3=68m

The total time is t=7+3=10s

The average speed is

barv=d/t=68/10=6.8ms^-1

The displacement is

Deltax=8*7-4*3=44m

The average velocity is

=(Deltax)/t=44/10=4.4ms^-1