An object weighs 3232 NN. What is its mass if a gravitometer indicates that g = 8.25g=8.25 mm/sec^2/sec2?

1 Answer
May 26, 2018

m~~ 3.878m3.878Kg

Explanation:

By Newton's second law,
F=maF=ma
Where, FF= Force
mm= mass of object
aa= acceleration of the object

We write it also as,
W=mgW=mg
Where, WW=weight
mm= mass of object
gg= acceleration due to gravity.

So, W=mgW=mg
m= W/gm=Wg

m= 32/8.25m=328.25Kg

m~~ 3.878m3.878Kg