An object with a mass of 14 kg14kg is acted on by two forces. The first is F_1= < 5 N , 6 N>F1=<5N,6N> and the second is F_2 = < 3 N, 7 N>F2=<3N,7N>. What is the object's rate and direction of acceleration?

1 Answer
Mar 25, 2017

The rate of acceleration is =1.09ms^-2=1.09ms2 in the direction of =58.4=58.4º

Explanation:

The resultant force is

vecF=vecF_1+vecF_2F=F1+F2

= <5,6>+<3,7>=<5,6>+<3,7>

=<8,13>=<8,13>

We apply Newton's second Law

vecF=m vecaF=ma

veca =1/m*vecFa=1mF

=1/14<8,13> = <8/14, 13/14>=114<8,13>=<814,1314>

The magnitude of the acceleration is

||veca||=||<8/14,13/14>||a=<814,1314>

=sqrt((8/14)^2+(13/14)^2)=(814)2+(1314)2

=sqrt(233)/14=1.09ms^-2=23314=1.09ms2

The direction is theta = arctan((13)/(8))θ=arctan(138)

The angle is in the 1st quadrant

theta=arctan(13/8)=58.4θ=arctan(138)=58.4º