An object with a mass of 160 g is dropped into 880 mL of water at 0^@C. If the object cools by 120 ^@C and the water warms by 12 ^@C, what is the specific heat of the material that the object is made of?

1 Answer
Feb 24, 2017

The specific heat is =2.30kJkg^-1K^-1

Explanation:

The heat transferred from the hot object, is equal to the heat absorbed by the cold water.

For the cold water, Delta T_w=12º

For the object DeltaT_o=120º

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

C_w=4.186KJkg^-1K^-1

m_0 C_o*120 = m_w* 4.186 *12

0.160*C_o*120=0.88*4.186*12

C_o=(0.88*4.186*12)/(0.160*120)

=2.30kJkg^-1K^-1