An object with a mass of 3 kg3kg is acted on by two forces. The first is F_1= < -2 N , -5 N>F1=<2N,5N> and the second is F_2 = < 7 N, 3 N>F2=<7N,3N>. What is the object's rate and direction of acceleration?

1 Answer
Aug 19, 2016

rate : sqrt 29/3 m "/" s^2293m/s2

direction : arctan (-(2)/(5)) arctan(25)

Explanation:

Newton's Second Law

Sigma vec F = m vec a

Here

Sigma vec F = ((-2),(-5)) + ((7),(3)) = ((5),(-2)) = color(red)(m vec a)

implies ((5),(-2)) = 3 ((a_x),(a_y))

implies vec a = 1/3((5),(-2))

abs(vec a) = 1/3 sqrt(5^2 + (-2)^2) = sqrt 29/3

tan varphi = (-2)/(5) implies varphi = arctan (-(2)/(5))