An object with a mass of 3 kg3kg is hanging from an axle with a radius of 12 cm12cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 32 cm32cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 6, 2018

The force is F=11.03NF=11.03N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.org)

The load is L=3gNL=3gN

The radius of the axle is r=0.12mr=0.12m

The radius of the wheel is R=0.32mR=0.32m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*0.32=3g*0.12F0.32=3g0.12

F=(3g*0.12)/0.32=11.03NF=3g0.120.32=11.03N

The force is F=11.03NF=11.03N