An object with a mass of 3 kg3kg is hanging from an axle with a radius of 14 m14m. If the wheel attached to the axle has a radius of 21 m21m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Apr 23, 2018

The force is =19.6N=19.6N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.org)

The load is L=3gNL=3gN

The radius of the axle is r=14mr=14m

The radius of the wheel is R=21mR=21m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*21=3g*14F21=3g14

F=(3g*14)/2=19.6NF=3g142=19.6N

The force is F=19.6NF=19.6N