An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 39 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 27, 2017

The force is =101.9N

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=39m

Radius of wheel R=15m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*15=4*g*39

F=(4*g*39)/15=101.9N