An object with a mass of 64 g64g is dropped into 320 mL320mL of water at 0^@C0C. If the object cools by 16 ^@C16C and the water warms by 4 ^@C4C, what is the specific heat of the material that the object is made of?

1 Answer
Mar 8, 2017

The specific heat is =5.23kJkg^-1K^-1=5.23kJkg1K1

Explanation:

The heat transferred from the hot object, is equal to the heat absorbed by the cold water.

For the cold water, Delta T_w=4º

For the object DeltaT_o=16º

m_o C_o (DeltaT_o) = m_w C_w (DeltaT_w)

C_w=4.186kJkg^-1K^-1

m_0 C_o*16 = m_w* 4.186 *4

0.064*C_o*16=0.32*4.186*4

C_o=(0.32*4.186*4)/(0.064*16)

=5.23kJkg^-1K^-1