An object with a mass of 70 g is dropped into 700 mL of water at 0^@C. If the object cools by 36 ^@C and the water warms by 8 ^@C, what is the specific heat of the material that the object is made of?

1 Answer
Feb 8, 2016

c_o=0,002

Explanation:

m=700 m g=0,7 g " mass of water"
Q_w=m*c*Delta t
Q_w=0,7*1*8=5,6 Cal " Heat gained by water"
Q_o=m_o*c_o*Delta t_o
Q_o=70* c_o*36
Q_w=Q_o
70*c_o*36=5,6
c_o=(5,6)/(70*36)
c_o=(5,6)/2520
c_o=0,002