An object with a mass of 8 kg is acted on by two forces. The first is F_1= < -9 N , 7 N> and the second is F_2 = < -4 N, -1 N>. What is the object's rate and direction of acceleration?

1 Answer
Dec 25, 2016

The answer is =1.79ms^(-2) at 155.2º

Explanation:

The resultant force is
vecF=vecF_1+vecF_2

vecF=〈-9,7〉+〈-4,-1〉=〈-13,6〉

The magnitude of vecF is

=∥〈-13,6〉∥

=sqrt(169+36)=sqrt205

The acceleration is =F/m=sqrt205/8=1.79ms^(-2)

The direction of acceleration is =arctan(-6/13)

=155.2º