At the local grocery store, a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce?

1 Answer
Jun 27, 2018

Answer:

The cost of apple juice per ounce is 20 cents.

Explanation:

We know that a #16# ounce bottle is #$3.20# and we want to find how much per ounce is.

So we set up a proportion and let #x# be the cost of one ounce:
#16/3.20 = 1/x#

Now we can cross multiply:
#16x = 3.20#

Divide both sides by #color(blue)16#:
#(16x)/color(blue)16 = 3.20/color(blue)16#

Therefore,
#x = 0.20#

The cost of apple juice per ounce is 20 cents.

Hope this helps!