Bananas are on sale at 8 for $.96. What is the cost of 7 bananas?

2 Answers
Apr 29, 2018

Answer:

7 bananas = $.84 cents

Explanation:

because you take $.96 cents and divide it by 8, which gives you $.12 cents each per banana. $.12 each x 7 bananas gives you $.84 for 7 bananas.

Apr 29, 2018

Answer:

#$0.84#

Explanation:

You can use the ''unitary method' which means finding the price of #1# banana first;

#8# bananas cost #$0.96#
#1# banana costs #0.96 div 8 = $0.12" "larr# this is the unit price

#7# bananas cost #7 xx $0.12 = $0.84#

Or you can use a proportion method by comparing the number of bananas with the price:

#8/0.96 = 7/x" "(larr"number of bananas")/(larr"price")#

#x = (0.96xx7)/8#

#x = $0.84#