Calculate the molarity of a solution prepared by dissolving 5.850g of solid NaCl in enough water to make 200mL of the solution?

Do not understand the setup.

1 Answer
Mar 21, 2018


Molarity of solution = 0.5\ M

Explanation:

\text{Molarity} = \text{Moles of solute}/\text{Volume of solution in litres}

Solute is \ \ \text{NaCl}.

Molar mass of \ \ \text{NaCl} = 23 + 35.5

= 58.5\ g /mol

\text{Number of moles} = \text{Given mass}/\text{Molar mass}

Given mass of \ \ \text{NaCl} =5.85\ g

Moles of \ \ \text{NaCl} = 5.85/58.5

=0.1

Volume of solution = 200\ mL = 0.2\ L

Molarity of solution =0.1/0.2

= 0.5\ M