Carbon-14 has a half-life of 5730 years. In a plant fossil, you find that the ""^14C14C has decayed to 1/32.0 of the original amount. How long ago was this plant alive?

Explain it to me how to do it. I'm confused

1 Answer
May 17, 2018

2856028560 years.. (Gosh.. I will die of boredom if I have to wait for that long)

Explanation:

Per Half Life, The Specimen Decays by half the amount present previously.

As, 1/32 = (1/2)^5132=(12)5,

The Carbon-14 specimen has undergone 55 half-lives.

The Half-Life of Carbon-14 is = 57305730 years.

So, 5 half-lives of Carbon-14 is = 5 * 573055730 years = 2865028650 years.

Hope this helps.