Demetrius bought a dozen juice boxes for 40 cents each. What was the total cost of the juice boxes?

2 Answers
Mar 7, 2018

480 cents = $4.80

Explanation:

A dozen is 12. so he bought 12 juice boxes.

cost for one juice box color(white)(xxxx) = 40 cents
number of boxes bought " "=12
therefore total cost color(white)(xxxxxx)= 40xx12 = 480 cents.

Mar 7, 2018

480c or $4.80

Explanation:

This is because a dozen means 12 and from that, you can go:

If one juice box costs 40 cents, then to find 12:

we do 12 xx 40 which gives us 480c which is the same as $4.80