Half-life of carbon-14 is 5730 years. A piece of wood that contained 0.200g of Carbon-14 when it was alive now contains 0.0125g of Carbon-14. How old is the piece of wood? 5730 years old 11460 years old 17190 years old 22920 years old?

1 Answer
Sep 11, 2016

22920

Explanation:

(12)t5730(I)=A

I = initial amount, A = current amount, t = years

I=0.200g, A= 0.0125g, solve for t

(12)t5730(0.200)=0.0125

(12)t5730=0.625

log12((12)t5730)=log120.0625

t5730=4

t=22920