How do you calculate the frequency and wave length of hydrogen atom spectrum when electron transfer from 5 = 5 to n = 2?

1 Answer
Jan 9, 2017

The frequency is 6.9xx10^(14) Hz and the wavelength is 4.35xx10^(-7) m
The calculations used to find these values are shown below...

Explanation:

To answer this question, we start with Bohr's result for the energies of the stationary states of hydrogen. These are the quantized, allowable energies the electrons may possess.

The equation is

E_n=-((e^4m)/(8epsilon_o^2h^2))(1/n^2)

Depending on the units you use, the first bracket is a collection of constants, and can be replaced with a single value.

In Chemistry-friendly terms, I will set this value to be 1311 (kJ)/(mol)

Thus, E_n=(-1311)/n^2 gives the allowed energy levels.

Now, we evaluate the energy for n=5 and again for n=2, then subtract these values:

E_2=(-1311)/2^2= 327.75 (kJ)/(mol)

E_5=(-1311)/5^2= 52.44 (kJ)/(mol)

Subtract and you get DeltaE=275.31 (kJ)/(mol)

This change in the energy of the atom equals the energy carried off by the photon that is released.

To convert to frequency, we apply Planck's relation:

E=hf where h=3.99xx10^(-13) (kJs)/(mol) is Planck's constant, in units consistent with our earlier choice.

f=(DeltaE)/h=275.31/(3.99xx10^(-13))=6.9xx10^(14) Hz

as the frequency.

The wavelength comes from the relation v=flambda where v is the speed of light, 3.0 xx 10^8 m/s)

Finally lambda=(3.0xx10^8)/(6.9xx10^14)= 4.35xx10^(-7)m

which is in the violet portion of the visible spectrum.