How do you calculate the wavelength of the light emitted by a hydrogen atom during a transition of its electron from the n = 4 to the n = 1 principal energy level? Recall that for hydrogen E_n = -2.18 xx 10^-18 J(1/n^2)En=2.18×1018J(1n2)

1 Answer
Dec 16, 2016

Note that you were given only one energy state. If you consider two energy states, from n = 4n=4 to n = 1n=1, we have:

E_1 - E_4 = color(blue)(DeltaE)

= -2.18xx10^(-18) "J"(1/n_f^2 - 1/n_i^2)

= -2.18xx10^(-18) "J"(1/1^2 - 1/4^2)

= -2.18xx10^(-18) "J"(15/16)

= -color(blue)(2.04xx10^(-18) "J")

After you obtain the energy, then you can realize that that energy has to correspond exactly to the energy of the photon that came in:

|DeltaE| = E_"photon" = hnu = (hc)/lambda

where h is Planck's constant, c is the speed of light, and lambda is the wavelength of the incoming photon. Thus, the wavelength is:

=> color(blue)(lambda) = (hc)/(E_"photon") = ((6.626xx10^(-34) "J"cdot"s")(2.998xx10^(8) "m/s"))/(2.04xx10^(-18) "J")

= 9.720 xx 10^(-8) "m"

= color(blue)("97.20 nm")