How many grams of oxygen are produced if you have 10.0 grams of water available for the following reaction? 2H2)-> 2H2 + O2

How many grams of oxygen are produced if you have 10.0 grams of water available for the following reaction? 2H2)-> 2H2 + O2

1 Answer
Feb 15, 2018

"8.90g".

Explanation:

This is our balanced equation (I think you meant to write 2H_2O instead of 2H2)?):

2H_2O -> 2H_2 + O_2

From this balanced equation, we know that for every 2 moles of water, there will be 1 mole of oxygen gas, or O_2.

First, let's find the number of moles of H_2O in "10.0g":

"number of moles" = "mass of sample"/"mass of 1 mole"

We know the mass of the sample ("10.0g"), but we're still missing the mass of 1 mole of water—but, we can find that using the masses of 2 moles of hydrogen and 1 mole of oxygen!:

2xxH + O = 2xx1.008 + 16.00 = "18.02g"

Let's plug that into our equation:

"number of moles" = "10.0g"/"18.02g" = 0.555

For 2 moles of water, we get 1 mole of O_2.
That means that, for 0.555 moles of water, we get 0.555/2 = 0.278 moles of O_2.

Now that we know the number of moles of O_2, we can find its mass by multiplying the number of moles by the mass of 1 mole.
We can find the mass of 1 mole of O_2 using the same method as we did for H_2O:

2xxO = 2xx16.00 = "32.00g"
"mass" = 0.278 xx "32.00g" = "8.90g"